Gliwice, ul. Daszyńskiego 154 + 48 609 963 370

Nauka pisania z punktu widzenia fizjoterapeuty

opracowała mgr fizjoterapii Justyna Staniszewska

CZY WIESZ KIEDY ROZPOCZĄŁ SIĘ TRENING MANIPULOWANIA DŁOŃMI U TWOJEGO DZIECKA?

Twoje tygodniowe maleństwo przesuwając ręce po ciele drapało się po buzi trenując ruchy ramion i przedramion niezbędne do rozwoju motoryki małej, czyli czynności manipulacji dłońmi. Chwytało ale nieświadomie za pomocą odruchu chwytnego dłoni.

CO DZIAŁO SIĘ DALEJ?

Do świadomego i kontrolowanego chwytu dziecko potrzebowało czasu, zapisanego w genach treningu oraz cudownej dziecięcej chęci poznawania świata. I tak podczas swojej długiej pracy udało mu się rozwinąć wiele coraz trudniejszych umiejętności a wśród nich: MANIPULOWANIA DŁOŃMI PRZY STABILNEJ POZYCJI SIEDZĄCEJ Z KONTROLĄ GŁOWY I CIAŁA

CZY COŚ MOGŁO PÓJŚĆ NIE TAK?

Na drodze rozwoju do czasu zajęć w szkole mogły pojawić się różne przeszkadzające czynniki, które zmieniały WZORZEC NAPIĘCIOWY zmuszając dziecko do budowania kompensacji. Mogły to być na przykład nawracające infekcje, nietolerancje pokarmowe, operacje, urazy, blizny i wiele innych, na które rodzic nie miał wpływu. Kompensacje mogą być jednak NIEEKONOMICZNE, UTRUDNIAĆ rozwijanie koordynacji oko-ręka, koordynacji obustronnej, kształtowania czucia w obrębie dłoni i ciała oraz powodować WADY POSTAWY.

JAK TO SIĘ OBJAWIA?

Podczas motoryki małej dziecko:

  • wierci się
  • siedzi niedbale
  • przechyla głowę lub ją podpiera
  • unosi wysoko bark
  • zbyt mocno zaciska przedmiot w dłoniach
  • oblizuje usta i robić dziwne miny
  • często może mu coś wypadać z rąk

TRUDNO SIĘ SKONCENTROWAĆ NA ZADANIU WYMAGAJĄCYM PRECYZJI GDY JEST TAK NIEWYGODNIE WE WŁASNYM CIELE.

CO MOŻE ZROBIĆ FIZJOTERAPEUTA?

Fizjoterapeuta oceni postawę ciała, wyrówna wzorzec napięciowy oraz zaplanuje trening aby stworzyć dobre warunki nie tylko do nauki pisania ale do dalszego poznawania świata bez ograniczeń w ciele.