Gliwice, ul. Daszyńskiego 154 + 48 609 963 370

PIERWSZA WIZYTA U PSYCHOLOGA – BROSZURA

Co powiedzieć dziecku przed pierwszą wizytą u psychologa? Wizyta u psychologa może wiązać się ze stresem zarówno dziecka, jak i rodzica – to normalne! ? W naszym Centrum dostępna jest broszura zawierająca informacje dla rodzica oraz dla dziecka, dzięki którym maluch (oraz rodzic) może poczuć się raźniej i będzie wiedział, czego się spodziewać.

Broszurę opracowała mgr Aleksandra Michnowska.

Co mam powiedzieć dziecku?
To pytanie, które w kontekście pierwszej wizyty często pada w gabinecie. Jak przygotować dziecko do pierwszej konsultacji u psychologa? Często takiej wizycie w nowym miejscu i nowej sytuacji towarzyszą obawy i skrępowanie. To zrozumiałe – większość z nas obawia się nieznanych sytuacji – nie tylko dzieci. Konsultacja psychologiczna to rodzaj rozmowy, której tematem jest to, co zaniepokoiło rodzica w rozwoju dziecka. Czasami rodzic może zostać poproszony o wypełnienie jakiegoś kwestionariusza lub testu. Jeżeli jakieś pytanie w trakcie rozmowy wydaje się zbyt trudne, wystarczy o tym powiedzieć. Dla psychologa ważne jest to, żeby w trakcie wizyty rodzic czuł się bezpiecznie. Takie spotkanie trwa zazwyczaj około godziny. Nie ma potrzeby specjalnie się przygotowywać, warto jednak wcześniej zastanowić się o czym chce się porozmawiać, od kiedy występują bieżące trudności, przypomnieć sobie istotne
fakty z wczesnego etapu rozwoju dziecka, spisać rodzaj oraz dawkę przyjmowanych przez dziecko leków.

Opowiadanie o swoich (lub dziecka) trudnościach nieznanej osobie może być stresujące. Mając na uwadze dobro dziecka, zachęcam do otwartości i szczerości. Warto podzielić się z psychologiem swoimi własnymi obawami co do wizyty dziecka, jeżeli takie się pojawiają. Dzieci zazwyczaj czują niepokój rodziców i ich emocje związane z wizytą w nowym miejscu, dlatego warto wcześniej porozmawiać z psychologiem o emocjach jakie ona wzbudza. Jeżeli Twoje dziecko często reaguje silnym niepokojem w nowych sytuacjach warto je uprzedzić, że niektóre dzieci cieszą się na pierwsze spotkanie z psychologiem, a inne trochę się boją, bo nie wiedzą jakie to spotkanie będzie. Bardziej wspierające niż zaprzeczanie emocjom (np. „nie bój się”) może być uznanie emocji („masz prawo bać się lub wstydzić”). Trzeba trochę czasu, żeby kogoś poznać i przyzwyczaić się do nowego miejsca. Dla otuchy dziecko może zabrać swoją ulubioną zabawkę.

Odpowiadając na pytanie – co mam powiedzieć dziecku? – najważniejsze jest to, aby w ogóle coś powiedzieć, czyli nie zostawiać dziecka bez przygotowania oraz nie informować o wizycie na ostatni moment przed wyjściem z domu. Najlepiej uprzedzić dziecko, krótko i w adekwatny do jego możliwości sposób, gdzie i kiedy się wybierzecie. Można na przykład powiedzieć: „ W środę po południu pójdziemy do poradni, gdzie spotka się z Tobą pani psycholog, która chciałaby Cię poznać. Będziesz mógł się tam pobawić, rysować i pograć w różne gry”. Bardzo ważne jest to, żeby nie oszukiwać dziecka co do wizyty i jej celu (np. idziemy do lekarza) oraz nie straszyć dziecka psychologiem lub tym, że wizyta jest karą za „złe” zachowanie. Nie pomoże to zbudować atmosfery bezpieczeństwa oraz pozytywnej relacji między dzieckiem a psychologiem, a to jest podstawą pracy terapeutycznej.

Być może w rozmowie z dzieckiem na temat wizyty u psychologa pomocna będzie broszura, dostępna w naszym centrum. Zawiera ona informacje dla rodzica oraz dla dziecka, dzięki którym maluch może poczuć się raźniej i będzie wiedział, czego się spodziewać.